Котли на твердому паливі: види, особливості, витрати.
Котли на твердому паливі допоможуть зменшити експлуатаційні витрати на опалення в порівнянні з іншими типами котлів. На скільки дешевше залежить від того, який вид твердого палива використовувати - пелети, дрова, тріска або інші відходи. Застосування твердопаливних котлів має низку особливостей, про які потрібно знати покупцю заздалегідь, щоб зважити всі «за» та «проти».
Кожен хто вибирає собі опалення хоче дізнатися про переваги та недоліки котлів на твердому паливі. Яка техніка продається? Скільки вона коштує? Якими будуть щомісячні витрати на паливо для опалення мого будинку?
У цій статті:
- > Загальна інформація про твердопаливне опалення.
- > Різні типи деревини опалення
- > Переваги та недоліки різних видів твердого палива
- > Типи котлів на твердому паливі: дров'яні (піролізні) та пелетні.
- > Витрати на встановлення та експлуатацію котлів на твердому паливі
- > Використання з іншими видами енергії
- > Порівняння вартості тепла, отриманого від котла на твердому паливі та від газового котла.
- > Котельня на твердому паливі: підбираємо відповідну для Вашого будинку модель
Загальна інформація про твердопаливне опалення
Дерево є найстарішим і найприроднішим паливом. На відміну від копалин видів палива, таких як нафта або природний газ, деревина є СО2-нейтральним видом палива, тому що при спалюванні звільняється стільки СО2, скільки відповідне дерево поглинає в процесі його зростання.
Котли на твердому паливі характеризуються низькими експлуатаційними витратами. Вартість деревини низька та стабільна в порівнянні з іншими видами палива, оскільки це відновлюваний вид палива. Інвестиційні витрати на твердопаливні котли більші, ніж, наприклад, на газові.
Різні типи деревини для опалення
Існують різні види твердого палива, розглянемо деякі з них:
Дрова - в основному заготовлюються та поставляються в пиляному та колотому вигляді довжиною 25, 30, або 50 см. Сучасні опалювальні системи на дровах дозволяють досягти кращих показників згоряння та мінімального рівня викидів. Для цього рівень вмісту вологи в дровах повинен бути, по можливості, низьким і не повинен перевищувати 20-30%.
Пелети (гранули) - маленькі, пресовані циліндри з тирси та деревних відходів. Це робить їх більш компактними, тому необхідно менше місця для зберігання. Завдяки високій щільності енергії та простоті постачання та зберігання пелети є оптимальним паливом для автоматичних систем опалення.
Дерев'яна тріска – це домашнє екологічно чисте паливо, яке не схильний до криз. Крім того, завдяки виробництву тріски зберігаються робочі місця. Тому тріска є оптимальним паливом як з економічної, так і з екологічної точки зору. Залишки деревини у формі сучків, вершин та відходів лісопильних підприємств подрібнюють на тріску за допомогою подрібнювачів. Залежно від деревини, що використовується, виділяють різні класи якості.
Правила встановлення твердопаливного котла.
Під котельню необхідно виділити приміщення не менше 7 м2 при висоті стель більше 2,5 метрів. Суміжні перекриття з іншими приміщеннями будинку мають бути з вогнестійких матеріалів. При встановленні твердопаливного котла слід витримати відстань до стін - не менше 2 метрів від лицьової панелі і не менше 1 метра від бічних стінок. Якщо потужність запланованого обладнання в котельні не більше 30 кВт, Ви зможете встановити вогнетривкі контейнери для зберігання палива прямо в приміщенні котельні і також дотримуватися мінімальної відстані до котла - 1 метр. Якщо такої можливості немає, або обладнання в більшій котельні потужності, необхідно буде знайти окреме приміщення для зберігання палива. Підлога в котельні може бути тільки з негорючих матеріалів. Крім цього, не обійтися без системи природної припливно-витяжної вентиляції повітря, площа повітроводів якої має бути достатньою, щоб забезпечувати триразовий повітрообмін у приміщенні котельні на годину. При потужності до 30 кВт, припливно-витяжні канали матимуть площу з розрахунку 8 см2 на 1 кВт, але не менше 200 см2, потім необхідно переконатися в наявності в них хорошої тяги, що дозволить запустити котел. Переважно мати окремі двері назовні з котельні від 80 см., Двері всередину можуть бути тільки протипожежними. Виробники котельного обладнання можуть вказувати інші вимоги, які слід враховувати. Димохід котельні повинен мати переріз труби рівний перерізу на виході котла і в радіусі 10 метрів не повинно знаходитися нічого, що б над ним височіло.
Для забезпечення безаварійної роботи котла на повну потужність слід своєчасно і в повному обсязі здійснювати сервісне обслуговування, терміни можна звірити в техпаспорті. Нехтування цим правилом додатково спричинить ризики у зв'язку з безпекою. Очищати зольник необхідно через кожні 2-3 дні, димар достатньо очищати перед початком опалювального сезону. Експлуатація котла тривалий період на граничній потужності не допускається.
Переваги та недоліки різних видів твердопаливного опалення
Дров'яне опалення не завжди вигідне. Основні переваги та недоліки наведені в таблиці. У будь-якому випадку використання твердого палива вимагає відносно великого місця для зберігання палива. Так що, якщо немає вільного місця, розглядати котел на твердому паливі як альтернативу не варто. Крім цього, необхідно враховувати, що така система опалення дуже зобов'язує господарів щодо догляду за котлом та їх постійного проживання в будинку. Комусь потрібно буде систематично виробляти очищення димаря і зольника, а також виникнуть незручності при необхідності виїхати у відпустку всією сім'єю. Потрібно буде знайти людину, яка зможе підкладати паливо за відсутності господарів, інакше необхідно буде використовувати незамерзаючий теплоносій, кількість якого залежить від того, чи використовується буферна ємність і може досягати 300 літрів.
У процесі експлуатації будь-якого котла на твердому паливі рекомендується використовувати досить велику буферну ємність. Мінімальний об'єм води в буферній ємності становить – 25 літрів на кожен кіловат (кВт) потужності казана. Буферна ємність необхідна для вирівнювання теплового балансу під час роботи твердопаливного котла в «літній» (для підігріву гарячої води) та «перехідний» періоди року, коли температура повітря на вулиці змінюється в межах від +100С до - 100С. А цей температурний режим становить 90% довжини всього опалювального періоду (для більшості кліматичних зон на території України). У цьому випадку встановлення буферної ємності дозволяє досягти економії дров (до 20%) та захищає котел від перегріву та аварійного відключення при закипанні води.
Паливо |
Переваги |
Недоліки |
Пелети |
Відносно дешеве паливо |
Велика площа системи |
Повністю автоматичний режим роботи |
Дорога система |
|
Найвищий ККД |
- |
|
Тріска |
Дешеве паливо |
Велика площа системи |
Повністю автоматичний режим роботи |
Дорога система |
|
Дрова (для піролізних котлів) |
Саме дешеве паливо |
Паливо має подаватися вручну |
Найнижчі викиди CO2 |
Паливо займає багато місця |
Типи котлів на твердому паливі: дров'яні (піролізні) та пелетні
Котли на твердому паливі розрізняються технологіями, що використовуються. В даний час класифікація твердопаливних котлів походить від споживаного палива та конструктивних особливостей котла.
Піролізний котел на твердому паливі - принцип роботи та пристрій
Принцип роботи піролізного котла заснований на виробленні та горінні піролізного (деревного) газу.
Робочий цикл можна розділити на два етапи: I</ b> - утворення піролізного газу в камері топки в режимі повільного горіння (тління) палива при температурі 400-450 ° С; II - спалювання газу в камері згоряння при температурі 1100- 1200 °C та примусовій подачі кисню вентилятором/
Горюча частина газу включає водень (до 20%), окис вуглецю (до 20%), метан (до 6%). Потрапляючи з топкової камери згоряння через спеціальну форсунку, суміш газу з гарячим повітрям згоряє з великою тепловіддачею. Активна фаза роботи передбачає примусову подачу повітря вентилятором та наявність смолоскипа в камері згоряння. При цьому всі важкі фракції і сажа вигоряють повністю, а димові гази, що залишилися, не містять домішок. Полум'я при згорянні має білий колір - ознака глибокого вигоряння палива при надлишку кисню, що подається. У димарі при цьому майже не утворюються сажа і дьоготь, вони повністю вигоряють в камері згоряння. Пасивний режим подібний до режиму роботи звичайного колосникового агрегату: вентилятор примусової подачі повітря вимкнений, факела в камері згоряння немає, пряма тяга з камери топки в димову трубу.
Управління процесом горіння полягає в регулюванні заслінок димової труби, топкової камери та подачі повітря в камеру згоряння піролізного газу. Час вигоряння закладки палива у такому котлі 5-8 годин, залежно від вибраного режиму. Піролізні котли на твердому паливі прості та безпечні в обслуговуванні, а експлуатація їх потребує мінімальної уваги.
Переваги піролізних котлів: мають досить високий ККД, економічні, швидко та легко прогрівають приміщення, керуються просто та зручно.
Пелетний котел на твердому паливі з «автоматичним очищенням топки» - принцип роботи та пристрій
Пелетний котел складається з бункера для палива, автоматики та пальника. Пелети по зовнішньому шнеку поставляються в передтопку, а з неї по внутрішньому шнеку подаються на форсунку пальника. Після влучення гранул на форсунку відбувається автоматичне розпалювання і подані пелети спалюються повністю. Якщо порівнювати з дровами, то за рахунок високої густини гранул їх згоряння відбувається набагато ефективніше і продуктивніше, виключаючи можливість самозаймання. Окрім цього, очищення золи можна проводити набагато рідше, скоротивши цей процес до одного разу на тиждень.
Існує кілька зручних систем подачі пелет у котел (пневматична, шнекова та інші), тому покупець має можливість вибору.
Переваги пелетних котлів: більш ефективне спалювання пелет за рахунок автоматизованої подачі палива; зручність - зберігання запасу пелет здійснюється у спеціальному бункері, пов'язаному з камерою згоряння, а подача пелет у котел повністю автоматизована з урахуванням тижневої програми, що задається самим споживачем. Крім внутрішнього бункера, можливий пристрій більш місткого зовнішнього, який обмежений лише бажанням та вільним об'ємом сховища ; автоматизації - за горінням стежить система управління, що контролює процес згоряння палива за допомогою лямбда – зонда, що оцінює кількість кисню в суміші, що спалюється і доводить процес згоряння пелет до максимально ефективного значення. Завдяки шнековій (автоматизованій) подачі палива на горіння в пелетному казані завантаження пелет безпосередньо в пальник здійснюється дозовано і в не більшому обсязі, тому перегрів системи неможливий. Для догоряння чергової порції палива після натискання на кнопку вимкнення пелетного котла потрібно 5, максимум 10 хвилин! Після цього горіння повністю припиняється.
Недоліки котла на пелетах: вартість палива вища за одиницю виділеного тепла; потрібно більше місця - зберігання пелет вимагає створення певних умов - від води або підвищеної вологості пелети розбухають і розвалюються, а шнеки можуть забиватися, тому зберігати їх слід у сухому приміщенні.
Використання з іншими видами енергії
Котли на твердому паливі можна комбінувати з сонячними колекторами і, зрештою, вибирати між сонячною тепловою енергією або твердим паливом.
Порівняння вартості тепла, отриманого від котла на твердому паливі та від газового котла
При спалюванні 1 куб. м газу виділяється близько 10 квт тепла. Щоб отримати таку ж кількість тепла від спалювання твердого палива, необхідно приблизно 2,3 кг дров або 2 кг пелет.
З урахуванням актуальних цін (на 01.03.2018) вартість тепла отриманого від спалювання твердого палива в порівнянні з теплом, отриманим від спалювання газу відрізнятиметься таким чином:
Обладнання |
Газовий котел |
Пелетный котел |
Котел на дровах (вологість трохи більше 20%) |
Скільки потрібно палива для 10 кВт * год тепла |
1 куб. м |
1,95 кг |
2,35 кг |
Вартість 10 кВт*год тепла, грн. |
6,99 грн. |
4,8 - 5,4 грн. |
до 3,0 грн. |
Пелети дешевше газу на 25-35%, дрова — в 3,5 рази.
Котельня на твердому паливі - легко з Діатек
Для встановлення котельні на твердому паливі необхідні великі організаційні зусилля та час. Діатек Сервіс звільнить Вас від цієї роботи та підтримає вас. Ми пропонуємо:
- усі бажані діапазони продуктивності;
- вибір брендів: Viessmann, Buderus, Wolf;
- установка обладнання професіоналами;
- пропозиція за фіксованою ціною;
- компетентну консультацію.
Ми можемо не тільки встановити нову котельню, але й модернізувати існуючу. Ви можете інвестувати зараз, щоб купувати нове опалення зменшити витрати на майбутнє.
Дізнайтеся, які варіанти опалення є твердим паливом.
>