Підігрів підлоги не є обов'язковою вимогою для встановлення повітряного теплового насоса, але якщо ви оберете комбінацію теплового насоса та теплої підлоги, то ви можете ще більше підвищити ефективність опалення свого будинку. Для цього необхідно правильно виконати проект системи опалення з теплою підлогою.
Чому така комбінація ідеальна?
Насос споживає менше енергії, коли різниця між температурою зовнішнього повітря і температурою води в магістралі мінімальна. Оскільки системи теплої підлоги зазвичай працюють за температури теплоносія в подачі 35 градусів, тепловий насос і підігрів підлоги створюють ідеальну комбінацію. Тепловий насос у поєднанні з підлогами, що підігріваються, досягає в середньому значно більш високих показників річної ефективності.
На графіку представлена залежність СМР ("ККД" теплового насоса) повітряного теплового насосів від температури зовнішнього повітря при трьох значеннях температури теплоносія в магістралі, що подає - 35, 45 і 55 градусів. Чим менше температура в лінії подачі, тим вище коефіцієнт перетворення електричної енергії в теплову, а значить тим дешевше 1кВт * год тепла. Наприклад, при 0 градусів зовнішнього повітря і при 35 градусах води в магістралі, що подає, ви платите майже в 2 рази менше, ніж при 55 градусах у подачі.
Ще одна перевага: використовуючи повітряний тепловий насос та підлогу з підігрівом, ви можете ефективно охолоджувати свою будівлю влітку. Замість того, щоб відводити тепло з навколишнього повітря, тепловий насос просто перемикає свій робочий режим з опалення на охолодження. Необхідною умовою для цього є вибір теплового насоса з 4-ходовим клапаном і другим розширювальним клапаном в контурі охолодження. Чи має тепловий насос функцію охолодження, зазвичай вказується у паспорті продукту виробником.
Чи потрібно мати теплу підлогу для встановлення теплового насоса?
У нових приватних будинках тепла підлога є вже стандартом. Однак у старих будинках часто встановлені радіатори. Постає питання, чи може тепловий насос працювати ефективно навіть без опалення підлоги.
Повітряний тепловий насос можна комбінувати з радіаторами, проте за умови гарної теплоізоляції будинку. На практиці опалювальні системи, що потребують температури в подачі вище 50 градусів, не можуть ощадливо експлуатуватися з тепловим насосом типу повітря-вода. Якщо будинок добре утеплений, то ніщо не завадить встановленню теплового насоса. А встановлювати тепловий насос із радіаторами при поганій теплоізоляції будинку затратно. Завжди перевіряйте можливість встановлення теплового насоса у спеціалістів.
Принцип підлогового опалення
Підігрів підлоги – це так зване поверхневе опалення. У той час як радіатори нагрівають приміщення швидше, тепла підлога є більш інерційною. У зв'язку з тим, що підлога з підігрівом віддає тепло на більшій площі, ніж класичні радіатори, для нього потрібна значно нижча температура подачі. Щоб тепло могло розсіюватися через поверхню підлоги, під покриттям підлоги прокладаються труби опалення, по яких тече тепла вода.
Крім водяних теплих підлог, є також електрична підлога з підігрівом, де кабелі або нагрівальні плівки укладаються всередині стяжки. Однак ці системи використовуються набагато рідше у приватних будинках.
Оскільки підлога з підігрівом виділяє велику кількість променистого тепла, кімнатну температуру можна знизити на 1-2 градуси, не жертвуючи комфортом. За рахунок цього ефекту можна заощадити близько 6-12% енергії.
Порівняння радіаторів та теплої підлоги
Параметр |
Радіатори |
Тепла підлога |
Час нагріву приміщення | Протягом кількох хвилин | До 12 годин |
Температура теплоносія | Висока: 45-60 градусів. | Низька: до 35 градусів, ідеально для комбінації з тепловим насосом. |
Витрати на придбання | У новому будинку: вартість радіаторів можна порівняти з теплими водяними підлогами
У старому будинку: радіатори дешевше, ніж тепла підлога |
У новому будинку: вартість теплої підлоги можна порівняти з вартістю радіаторів.
У старому будинку: вартість реконструкції підлоги дорожча за вартість радіаторів. |
Естетика | Видимі радіатори в кімнаті | Опалення не видно, більше вільного місця |
Мікроклімат | Нагрів приміщення переважно за допомогою конвекції - рух повітряних мас не дуже сприятливий для людей схильних до алергії. | Променисте опалення - хороший клімат у приміщенні, сухе тепле повітря, запобігає появі кліщів та грибків, підходить людям, схильним до алергії. |
Що слід враховувати при виборі теплої підлоги
Мокра стяжка
У такому варіанті конструкції теплої підлоги труби укладаються прямо у стяжку. Товщина стяжки складає 30-50 мм. Труби укладаються на спеціальні теплоізоляційні конструкції із фіксаторами для труб теплої підлоги або кріпляться до теплоізоляції спеціальними такерами. Завдяки прямому контакту труб та цементної стяжки теплообмін відбувається по всій площі рівномірно та швидше, ніж при сухому укладанні. Тому такий спосіб укладання теплої підлоги ідеально підходить для роботи з тепловим насосом. Що таке стяжка? - Стяжка являє собою шар будівельного розчину зі спеціальними добавками, який наноситься безпосередньо на підкладку, що підтримує труби, або на ізолюючий шар, що лежить на підкладці. Стяжка служить основою для покриття для підлоги і забезпечує рівну і рівну поверхню підлоги.Сухе укладання
При сухому укладанні труби укладають на ізолюючий шар і кріпляться до нього. Він має збірні ринви або канали для фіксації труб. На цю конструкцію укладають підлогу – ламінат або паркет, наприклад, а на стіни гіпсокартон. Перевага сухого укладання: труби опалення можуть розширюватися краще. Однак при сухому укладанні теплопередача зменшується. Це вимагає вищої температури теплоносія. У цьому випадку тепловий насос працює на вищих температурах, що знижує його ефективність.Крок укладання труб
Щоб використовувати тепловий насос максимально ефективно за низьких температур подачі теплої підлоги, необхідно забезпечити максимально рівномірний прогрів теплої підлоги. Цього можна досягти за рахунок правильного вибору кроку укладання труб у системі теплої підлоги. Чим менший крок (відстань між трубами в опалювальному контурі), тим рівномірніше буде нагріватися тепла підлога.Регулювання температури в окремих приміщеннях
При установці системи опалення теплою підлогою необхідно забезпечити правильне регулювання температури в приміщеннях. Необхідно мати можливість регулювати кімнатну температуру окремо у кожній кімнаті. Існує думка, що автоматику для теплої підлоги можна не встановлювати, оскільки індивідуальне керування приміщенням не потрібне через ефект саморегуляції теплої підлоги. Однак, якщо потрібна різна температура повітря в приміщеннях будинку, де змонтована тепла підлога, то для економічної роботи теплового насоса необхідно встановити регулятори температури та додаткову автоматику.Саморегулюючий ефект
Якщо приміщення нагрівається через зовнішні впливи, наприклад, потрапляння сонячного світла, то тепло, що виділяється теплою підлогою, зменшується в міру зменшення різниці температур між кімнатним повітрям і підлогою. З іншого боку, при зниженні температури в кімнаті автоматично призводить до збільшення розсіювання тепла через систему теплої підлоги. Ефект саморегуляції варіюється в залежності від будівлі та типу теплої підлоги.Калькулятор розрахунку витрат на опалення будинку.
Порівняйте витрати на опалення будинку за рік від різних котлів або теплового насоса і дізнайтеся про термін окупності одного варіанту в порівнянні з іншим!Потрібна консультація?
Зателефонуйте +38 (050) 380-49-62 або залиште свій номер телефону і наш інженер зв'яжеться з Вами, щоб допомогти!
Розрахуємо вартість опалення під ключ.
Заповніть форму з 3 питань і протягом 1-2 днів ви отримаєте докладний кошторис кількох варіантів опалення Вашого будинку!