1. Випустити повітря з радіаторів
Якщо Ваш радіатор шумить або «булькає» і в кімнаті прохолодно, незважаючи на те, що термостатголовка встановлена в максимальне положення, то швидше за все радіатор «заповітряний». Цього можна уникнути шляхом періодичного видалення повітря (щорічно).
Результат на одному радіаторі: економія - близько 170 грн.
Що робити: тримайте випускний клапан радіатора відкритим, доки в ємність не почне надходити вода. Закрийте випускний клапан. Якщо повітря багато, можливо, необхідно додати воду в опалювальну систему. Якщо у Вас автономна система опалення, це можна зробити самостійно. У багатоквартирному будинку це має робити спеціальна служба.
2. Ізолювати стіну за радіаторами
Радіатори часто знаходяться в ніші, а значить стіна за ними тонша за інші стіни. Необхідно додатково ізолювати стіну за радіатором, що дозволить зменшити втрату тепла.
Результат на одному радіаторі за рік: економія - близько 70 грн. на рік.
Що робити: зазвичай стіну ізолюють пінополістиролом, який покритий шаром алюмінію. Його необхідно закріпити за допомогою клею на стіні. Якщо відстань між радіатором і стіною маленька, можна ізолювати тонкою ізолюючою фольгою з алюмінієвим прошарком. Щоб радіатори не нагрівалися більше, ніж це необхідно, необхідно забезпечити вільну циркуляцію повітря навколо них, наприклад, пересунути меблі та прибрати штори.
3. Утеплити вікна
Енергоефективне опалення означає, що тепло зберігається всередині. Якщо Ваші вікна не герметичні, потрібно подумати про їх утеплення. Необхідно замінити стрічку ущільнювача, задути щілини піною або заклеїти їх.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія - 1 250 кВт*год. або 850 грн.
Що робити: заповніть щілини піною, ущільнювальною стрічкою або гумовими прокладками залежно від проблеми та типу вікна. Якщо у Вас подвійні вікна, то утеплювати потрібно лише внутрішнє вікно, інакше може утворюватися конденсат між склом. Проте, після утеплення, не забувайте про регулярне провітрювання.
4. Проводити шок-провітрювання у зимовий період
Необхідно правильно провітрювати приміщення у зимовий період: замість постійного провітрювання краще проводити шок-провітрювання. Свіжого повітря завжди буде достатньо, а тепло буде збережено.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія - від 1 400 грн.
Що робити: не нахиляйте вікно. Це мало сприяє обміну повітря, а лише охолоджує стіни. Краще три-чотири рази на день провітрювати, відкривши вікна навстіж, вимкнувши термостатичні клапани. Шок-провітрювання рекомендується проводити в грудні - лютому 4-6 хвилин, березні та листопаді по 10, у квітні та жовтні 12-15, у травні та вересні до 20. Необхідно провітрювати після прийняття ванни або душу, щоб позбутися вологи. Тримайте двері приміщень, що обігріваються, закритими в будь-який час, щоб зберегти тепло.
5. Тримати жалюзі або штори закритими у нічний час
Для запобігання витоку тепла в холодні ночі жалюзі та/або штори повинні бути закриті, але не повинні перекривати собою радіатори.
Результат за рік для одного вікна: економія - від 300 грн.
6. Встановити електронні термостати
Якщо Ви не хочете мерзнути вранці або коли приходите з роботи, то Вам необхідно встановити термостатичні клапани, що програмуються. Якщо у Вас в будинку вже встановлена програмована автоматика на опалювальному котлі або системі опалення, на якій можна задати режими опалення в приміщеннях, то встановлювати такі клапани не потрібно.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія - 1 500 грн.
Що робити: необхідно встановити нічне та денне (якщо вдень Ви відсутнє) зниження температури до 15 °С. У будинках з центральним опаленням Ви можете програмувати за допомогою електронних термостатів різні приміщення на різний час. Це дозволить вам досягти близько десяти відсотків економії теплової енергії. Купуйте електронні термостати, які підходять до ваших радіаторів.
Не вмикайте термостат максимум, коли хочете швидко нагріти приміщення. Подача тепла до радіатора регулюється датчиком температури у термостатичній головці та, залежно від кімнатної температури, термостат відкриває або закриває клапан. На швидкість нагрівання приміщення встановлення термостата у максимальне положення не впливає. Тому ми рекомендуємо завжди виставляти лише бажану температуру і таким чином уникати непотрібного перевитрати енергоносія.
7. Зменшити температуру в приміщенні на 1 градус
Якщо у вітальні не 21, а 20ºС Ви навряд чи почуватиметеся гірше. Кожен градус заощаджує близько шести відсотків енергії. Оптимальна температура у приміщенні у вітальні становить 20ºС, на кухні 18-20ºС, у ванній кімнаті 23ºС та у спальні 16-18ºС. Температуру потрібно настроїти на термостатичних клапанах. Середній поділ на термостатголовку відповідає 20ºС. Якщо поділів 5, то одне припадає близько 4ºС.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія — 1350 кВт*год. або 920 грн.
8. Утеплити труби опалення (для приватних будинків)
У Вашій котельні приємно тепло чи навіть спекотно? Через не ізольовані труби опалення відбувається витік великої кількості тепла до того, як воно досягне радіаторів.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалювального газового котла: економія - 1 670 грн.
Що робити: купіть ізоляцію для труб завтовшки 30 мм. Товщина ізоляційного шару та внутрішній діаметр труби повинен приблизно збігатися. Ізоляція має щільно прилягати до труби. У такий спосіб можна уникнути втрат тепла.
9. Виконати гідравлічне балансування (для приватних будинків)
Правильне регулювання системи опалення за допомогою гідравлічного балансування вирішує проблему нерівномірного розподілу тепла.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія - 925 грн.
Що робити: гідравлічне балансування виконують спеціалізовані компанії. В результаті подача тепла у всі радіатори здійснюється рівномірно та ефективно. Умовою виконання гідравлічної балансування є у радіаторах термостатичних клапанів чи спеціальної запірної арматури з можливістю регулювання витрати води у системі (kv). У приватному будинку гідравлічне балансування коштуватиме від 5 000 грн. Економія становитиме близько 10%.
10. Замінити циркуляційний насос на енергоефективний (для приватних будинків)
На роботу циркуляційних насосів припадає до 20 відсотків загального обсягу споживання електроенергії в будинку. Заміна насосів на енергоефективні скоротить витрати на електроенергію.
Результат за рік для приватного будинку 150 кв. м опалюваного газовим котлом: економія — 540 кВт*год або 810 грн., екологія 340 кг СО2.
Що робити: зверніться до компанії, якій Ви довіряєте. Вона підбере для Вас потрібний насос. Сучасні високоефективні насоси споживають від 5 до 50 Вт, а застарілі до 100 Вт.
11. Використовувати насадки для душу та змішувачі з аерацією (для гарячого водопостачання)
У середньому кожна людина витрачає душ близько 6 хвилин на день. Використовуючи спеціальну насадку для душу з аерацією, сім'я із трьох осіб може щорічно заощадити від 30 – 40 кубометрів теплої води.
Результат за рік для сім'ї із трьох осіб: економія - від 900 грн. за діючими тарифами (на 01.10.2017).
Що робити: звичайний душ пропускає 14-18 літрів за хвилину теплої води. Душова насадка з аерацією шляхом змішування води з повітрям зменшить витрату води на 50%. Хороші насадки для душу коштують від 300 грн. Необхідно також встановити насадки для аерації на змішувачі для умивальників та мийок або, якщо це неможливо, замінити змішувачі.